Szlaki piesze i rowerowe
SZLAKI ROWEROWE OZNAKOWANE
 
 
 
1. Zielony "Jezioro Kańsko" (17,7 km)
ZŁOCIENIEC - JEZIORO RAKOWO DUŻE - JEZIORO RAKOWO MAŁE - JEZIORO KAŃSKO - ZŁOCIENIEC

Podąża polodowcową rynną, wypełnioną dwoma jeziorkami Rakowo Duże i Rakowo Małe, przez rozległy kompleks leśny, nad brzeg skrytego w głębokiej dolinie jeziora Kańsko. Nadbrzeżne ścieżki oplata jeziorna toń, odkrywając niepowtarzalną konfigurację nadbrzeżnych zboczy.

 

2. Niebieski "Dookoła Jeziora Siecino" ( 38,9 km )
ZŁOCIENIEC-GRONOWO-OSTROWICE-SZCZYTNIKI-SZCZYCIENKO-JEZIORO SIECINO-SŁOWIANKI-CHLEBOWO-CIESZYNO-JEZIORO SKĄPE-JEZIORO CZARNÓWEK-JEZIORO DŁUSKO-ZŁOCIENIEC  

Szlak rowerowy biegnie skrajem Drawskiego Parku Krajobrazowego, niepowtarzalnie urozmaiconą trasą wokół jeziora Siecino. Wzdłuż szlaku spotkać można liczne zabytkowe ryglowe kościoły, pałace, parki, punkty widokowe i pomniki przyrody. Końcowy odcinek wiedzie ścieżką przyrodniczą w pobliżu dwóch rezerwatów przyrody: "Jezioro Czarnówek" i "Torfowisko nad jeziorem Morzysław Mały".
 

3. Żółty "Góra Lisica" (28,7 km)
ZŁOCIENIEC-DARSKOWO-RZĘŚNICA-KOSOBUDY-KOSOBUDKI-LINOWNO-LUBIESZEWO-STAWNO-ZŁOCIENIEC

Trasa podąża poprzez fantastycznie wypiętrzony pagórkowaty obszar góry Lisicy (167 m.n.p.m.). Wzdłuż trasy liczne punkty widokowe oraz najdłuższy i trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny Pojezierza Drawskiego - jezioro Lubie. Szlak napotyka na swej drodze liczne zabytkowe pałace i dwory ukryte w cieniu parkowego starodrzewia, kościoły o interesującej i zróżnicowanej architekturze.

 

4. Czarny "Dolina Wąsawy" (30,7 km)
ZŁOCIENIEC - OSIEK DRAWSKI - WIERZCHOWO - JEZIORO GÓRNE - JEZIORO DOLNE - WĄSOSZ - BOBROWO - ZŁOCIENIEC

Biegnie dookoła długiej i wąskiej rynny polodowcowej, wypełnionej wodami trzech jezior: Wąsosze , Dolnego i Górnego. Jeziora łączy nurt rzeki Wąsawy, uchodzącej do Drawy w Złocieńcu. Na trasie podróży napotyka się na zabytkowe kościoły, pałace i parki oraz potężne dęby - pomniki przyrody.

 

5. Czerwony "Drawa" (60,7 km)
ZŁOCIENIEC – BOBROWO – ŻELISŁAWIE - JEZIORO KALEŃSKIE – SIEMCZYNO – PIASECZNO – RZEPOWO – WARNIŁĘG – GRABINEK - NOWE WOROWO - STARE WOROWO – CIESZYNO - ZŁOCIENIEC

Czerwony szlak rowerowy “DRAWA” podąża przez wyjątkowo urozmaicony polodowcowy obszar pełen wzniesień i pagórków, rozdzielonych dolinami.

Czterokrotnie przecina nurt najdłuższej rzeki POJEZIERZA DRAWSKIEGO - DRAWY. Dociera nad brzeg największego akwenu wodnego POJEZIERZA DRAWSKIEGO - JEZIORA DRAWSKO.

Biegnie w pobliżu 10 jezior , przedostając się przez liczne strumienie i rzeczki zlewiska DRAWY.

Odkrywa ukryte pośród parkowego drzewostanu dwory i pałace. Napotyka zabytkowe kościoły, posadowione na wzniesieniach  w otoczeniu starodrzewia.

 

6. Pomarańczowy "Środek Powiatu Drawskiego" (4,5 km)
STAWNO – GEODEZYJNY ŚRODEK POWIATU DRAWSKIEGO – STAWNO

Pomarańczowy szlak rowerowy „ŚRODEK POWIATU DRAWSKIEGO” rozpoczyna się i kończy w centrum wsi Stawno, przy świetlicy wiejskiej. Jest to niedługi i łatwy do przejechania szlak, który zaprowadzi nas do matematycznie wyznaczonego środka powiatu drawskiego. Jego trasa przebiega wśród pól i łąk, dookoła jez. Stawno-Łąki.

SZLAK ROWEROWY "GREENWAY NASZYJNIK PÓŁNOCY"

Szlak rowerowy, który przebiega przez województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie. Oznakowany kolorem jasnozielonym.
Z gminy Czaplinek trasa prowadzi z Rzepowa do drogi Stare Worowo - Cieszyno, skręcamy w lewo w kierunku Cieszyna, gdzie łączy się z trasą rowerową Złocieniec - Połczyn Zdrój. Dojeżdżając do Złocieńca kierujemy się zgodnie z oznakowaniem na Stary Rynek. Jest to punkt węzłowy szlaków rowerowych gminy Złocieniec. Dalsza trasa "Naszyjnika Północy" prowadzi szlakiem "Dolina Wąsawy" poza teren naszej gminy. Na trasie mamy oznakowania koloru jasnozielonego "Naszyjnik Północy" oraz kolor czarny "Dolina Wąsawy".

TRASA ROWEROWA ZŁOCIENIEC - POŁCZYN ZDRÓJ (27KM)

Trasa rowerowa wykonana na bazie nieczynnego torowiska, oznakowana tablicami koloru niebieskiego. Trasa rozpoczyna się w Złocieńcu, przy ogródkach działkowych na ul. Cieszyńskiej, asfaltową drogą prowadzi do wsi Chlebowo. Trasa przecina wiele leśnych dróg, z których można dotrzeć w ciekawe, urokliwe zakątki. W Cieszynie można odpocząć w licznych ośrodkach wypoczynkowych nad jeziorem Siecino.

SZLAKI PIESZE OZNAKOWANE
1. Zielony "Szlak Wzniesień Moreny Czołowej" (szlak nr 632 z)

Nazwa szlaku pochodzi od wyniesień ukształtowanych przez czoło lodowca ostatniego zlodowacenia, zwanego bałtyckim. Szlak prowadzi z zachodu na wschód przez najciekawsze krajobrazowo zakątki Pojezierza Drawskiego.

Następnie przecina Pojezierze Szczecineckie i skręcając na północ wiedzie zachodnim skrajem Równiny Charzykowskiej do położonego na Pojezierzu Bytowskim Żydowa. Największą atrakcją szlaku są położone w otoczeniu wzgórz morenowych prześliczne jeziora polodowcowe, najczęściej rynnowe - wydłużone, o znacznej głębokości.

Szlak rozpoczyna się na stacji PKP w Złocieńcu, a następnie ulicą Mickiewicza podążamy do skrzyżowania. Mijamy zabytkowy budynek poczty i kierujemy się prosto ulicą Połczyńską mijając rzekę Drawę oraz tory kolejowe. Idziemy chodnikiem wzdłuż stadionu miejskiego i na wysokości wejścia na stadion na prawo skręcamy w las zgodnie ze znakami koloru zielonego.

2. Czarny "Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego" (nr 1303 s).

Szlak przecina Pojezierze Drawskie z północy na południe prowadząc wzdłuż rynien jeziornych i zalesionych wzgórz moreny czołowej. Na trasie różnorodny krajobraz z niezliczoną ilością zabytków przyrodniczych i kulturowych.

Na szlaku na terenie gminy Złocieniec warto zobaczyć:

 • Uraz - wspaniały punkt widokowy na położone o 20m poniżej jezioro Drawsko z zatoką,
 • Warniłęg - kościół neoromański z II poł. XIXw.,
 • Stare Worowo ? kościół o konstrukcji szachulcowej z 1689r.,
 • Cieszyno kościół ryglowy z początku XIX w.,
 • pałac (powyżej) z XIX w. neorenesansowy wraz z zabytkowym parkiem,
 • nasypy przygotowane pod budowę autostrady Berlin - Królewiec,
 • rezerwat "Torfowisko nad Jeziorem Morzysław Mały",
 • jezioro Czarnówek, rezerwat flory o pow. 11,88 ha.,
 • w Złocieńcu kościół gotycki (z wieżą neogotycką z 1875r. oraz fragmenty muru świadczące o gotyckim pochodzeniu), wzgórze zamkowe z zachowanym podpiwniczeniem, aleja grabowa w parku miejskim oraz szereg budynków pochodzących z początku naszego wieku, ciekawych architektonicznie np. spichlerz,
 • w Lubieszewie - dwór z II poł. XIX w., kościół barokowy z 1687r.,
 • cmentarz ewangelicki z II połowy XIX w.
3. "Niebieski "Szlak I Warszawskiej Dywizji Kawalerii" (1302 n).

Wiodła tędy droga bitewna w walce o przełamanie Wału Pomorskiego I Warszawskiej Dywizji Kawalerii wchodzącej w skład I Armii WP. Ostatnia, historyczna szarża polskiej jazdy miała miejsce pod miejscowością Borujsko /ob. Żeńsko/ na południe od Wierzchowa.

Trasa szlaku przebiega południowym skrajem Pojezierza Drawskiego wzdłuż jeziora Lubie, następnie, za Wierzchowem, przez lesiste tereny Równiny Wałeckiej.

 

4. Zielony "Szlak Jezior Drawskich" (1313 z)

Szlak prowadzi przez tereny łąk i pól, przebiega wokół Drawska Pom. zachodnią częścią Pojezierza przez wzgórza morenowe, doliny rzeczne wzdłuż całego ciągu jezior. Przejezdny jest dla rowerów górskich. Zjeżdżając z drogi asfaltowej w Linownie, na końcu wsi w prawą stronę, mijamy cmentarz i dalsza trasa prowadzi przez Gminę Złocieniec.